poniedziałek, 26 maja 2008

Mamy zgodę

Już teraz wiem na pewno, że po zakończeniu roku szkolnego zaczynamy Edukację Domową. Ogromnie się z tego cieszę i już nie mogę się doczekać. Zostało w sumie 4 tygodnie. A w mojej głowie burza pomysłów i ustaleń. Pewnie nie raz, nie dwa, przyjdą takie chwile, że będziemy się czuli wypaleni, ale i tak wiem, że to na co się zdecydowaliśmy będzie dobre dla Agatki. Już po niej widać inne podejście. Na przykład dzisiaj zaczęła mnie wypytywać o znanych polskich matematków, a potem poszukała informacje ich temat w internecie i zrobiła gazetki o Stefanie Banachu, Hugo Steinhausie i Karolu Borsuku. Co prawda cieżko mi wytłumaczyć dziecku czym się zajmowali, ponieważ jest to matematyka zdecydowanie wyższa, ale i tak ucieszyłam mnie rozbudzona ciekawość u Agatki.
Jeżeli chodzi o walory Edukacji Domowej, to pozwolę sobie wkleić fragment wywiadu udzielonego przez Pana Marka Budajczaka (największego chyba specjalistę w tej dziedzinie w Polsce).
— Walorów edukacji domowej jest wiele. Rozkładają się one w trzech grupach efektów: po pierwsze, dzieci są bezpieczne fizycznie i psychicznie, które to bezpieczeństwo jest niemożliwe do zapewnienia w szkole. Kształcenie w zakresie wiedzy i umiejętności postępuje w domu sprawnie, będąc adekwatnie „przykrojonym” do kondycji konkretnego dziecka. Rodzice szczególnie cenią sobie możność kontrolowania budowania przez ich własne dziecko konstruktywnego systemu wartości, przez rodziców podzielanego. Do tych wartości, niekiedy otwarcie postponowanych w warunkach szkoły, należą wartości rodzinne i religijne. Edukacja domowa jednoznacznie wzmacnia więzy rodzinne.


Tym, którzy uznaliby to rodzicielskie roszczenie za prowadzące bezpośrednio do „indoktrynacji”, należy powiedzieć, że każdy rodzaj spójnego przekazu edukacyjnego (niespójny generuje tylko chaos) ma charakter indoktrynacyjny. Jeśli ktokolwiek miałby mieć prawo do określania światopoglądu dziecka, to nie tylko z uwagi na konieczność wieloletniego obcowania z tym dzieckiem, są to jego rodzice. Nawet prawa międzynarodowe bez zastrzeżeń konstatują ten przywilej.

Cały artykuł można przeczytać klikając TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz