czwartek, 18 listopada 2010

Czym są bajki i czego uczą?

Dzisiaj na polskim przerabiałyśmy "Co starają się nam przekazać bajki". Z tej okazji, jakby to nazwała mama - napisałam krótki tekst na ten temat.

Agata Sumisławska
Czym są bajki i czego uczą?

Bajki to krótkie opowieści, przez które autor stara się przekazać wartości oraz zachęcić do zmiany postawy. Bajki zawierają morał, czyli pouczenie, które czytelnik powinien wprowadzić w swoje życie. Uczą jak postępować, jaką mieć postawę. W wielu postacie ludzkie wchodzą z skóry zwierząt, aby ułatwić nam odczytanie o co chodzi autorowi. Bardzo dobrym tego przykładem są wiersze Ignacego Krasickiego, na przykład „Pan i Pies”, „Jagnię i Wilcy”.
Wymienione powyżej bajki uczą o tym że wiele razy osoby niewinne zostają karane przez te o dużej władzy „za nic”, lub za coś za co powinny zostać wynagrodzone, druga bajka mówi o napaści na osobę bezsilną przez kogoś o większej sile. Czyli krótko mówiąc bajki przekazują to że wiele razy jesteśmy niesprawiedliwi, nieuczciwi i zwyczajnie chamscy.

2 komentarze:

  1. Witaj. Kiedyś odwiedzałam Twojego bloga, bo byłam ciekawa tej formy edukacji. sama wybrałam dla swoich dzieci szkołę publiczną, ale to się nie sprawdza. Syn ma b. dobre wyniki w nauce, ale w ciągu 4 lat nauki uległ dwóm dość poważnym wypadkom mającym swoje źródło w tym,że szkoła jest zatłoczona i ze łaczy ze sobą podstawówkę i gimnazjum, uczniowie obu szkół są wymieszani. Syn, czwartoklasista, ma niekóre lekcje na pietrze, na którym mają lekcje gimnazjaliści. Z lekcji na lekcje kursuję miedzy pietrami, a na schodach, przy schodach jest ścisk. Efekty opłakane... Córka zaś miewa problemy z nauką, bo jest rozkojarzona, gdy przebywa wśród dużej ilosci osób, poza tym przerwy spędzone w huku i tłoku jej nie wyciszają. Po wypadku mojego syna, to bezpieczeństwo fizyczne moich dzieci przewazyło szalę, a naprawdę dawałam dużą przewagę tradycyjnej szkole. Moje pytanie do Ciebie - czy w tym roku nie jest za późno, bym w obecnym momencie zamieniła edukację swoich dzieci na domową? W róznych źródłach znalazłam informację,z e podanie nalezy skłądac do końca maja. Czy umiesz mi pomóc?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ha, męczę Cię pytaniem, a teraz znalazam nowelizację ustawy, z której wynika, że niestety termin 31 maja jest obowiązujący i nie mam mozliwości zamiany formy edukacji w czasie trwania roku szkolnego.

    OdpowiedzUsuń