piątek, 13 kwietnia 2012

Czas jest "krótki"

W końcu mam stały dostęp do internetu i mogę spokojnie coś napisać na blogu. Dzisiaj sprawa PILNA.

Dla tych wszystkich, którzy myślą o rozpoczęciu Edukacji Domowej, pozostało bardzo mało czasu.
Pamiętajcie, że musicie wszystko załatwić do końca maja. Wszystko czyli: badanie w poradni PP (+ otrzymanie opinii), znalezienie przyjaznej szkoły, do której zaniesiecie opinię poradni PP i wasze podanie o ED + oświadczenia. Z tym pierwszym jest największy kłopot, bo z tego co wiem, na takie badanie się trochę czeka. Ale nie musicie wybierać poradni publicznej, jeżeli takowa jest nieprzychylna (czyli pracują tam nieprzychylni ED ludzi) lub wyznacza zbyt odległy termin, możecie wybrać poradnię prywatną.

Osobom, które jeszcze nie zdecydowały się na ED, ale biorą taką ewentualność pod uwagę, radziłabym także załatwić wszystkie formalności. Ponieważ z Edukacji Domowej możecie zrezygnować w każdej chwili, a na załatwienie formalności macie termin do 31 maja.

5 komentarzy:

 1. Witam,
  planujemy z mężem uczyć dzieci w domu (najstarszy syn ma 3 lata). I mam pytanie w związku z tym - od kiedy się właściwie zaczyna? Nie mamy zamiaru posyłać dzieci do przedszkola - ale przedszkole obowiązkowe nie jest, więc chyba zaczyna się później?
  AG

  OdpowiedzUsuń
 2. Ps. Zapomniałam dodać - jesteśmy z Warszawy. Jak Pani - a nie zdążyłam całego bloga poczytać, bo dopiero zaczęłam się poważniej interesować tematem - jaką szkołę Pani poleca do zdawania egzaminów?
  AG

  OdpowiedzUsuń
 3. Przedszkole nie jest obowiązkowe, za wyjątkiem 5 latków. I tutaj trzeba niestety występować o zgodę na ED.

  Informacje o wszystkich dokumentach znajdziesz na stronie Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie (link w szpalcie po prawej stronie).

  Zaczęłabym załatwiać sprawę w styczniu - tego roku w którym Wasz synek miałby iść do zerówki.

  Życzliwych ED szkół jest już trochę - myśmy zaczynali jeszcze w czasach, gdy musiała być to szkoła rejonowa. I okazało się, że nasza szkoła rejonowa zdała egzamin - jak na szkołę publiczną byli naprawdę w porządku i naprawdę starali się, aby wszyscy byli zadowoleni, a Aga niezbyt zestresowana. Ale gdy ustawa się zmieniła, na rok przeskoczyliśmy do szkoły w Krzyżówkach, okolice Żywca. Bo w ED dziecko może być zapisane do dowolnej szkoły w kraju. Potem wróciliśmy znowu do rejonowej. Nie dlatego, że Krzyżówki nam nie odpowiadały. Odpowiadały i to bardzo, ale nie odpowiadały nam dojazdy. A do tego stwierdziłam, że możliwość korzystania z tego co daje szkoła rejonowa, gdy jest sensowna i blisko, to także jakaś wartość. O jakich możliwościach mówię: o harcerstwie, o kółkach zainteresowań itd. Gdy szkoła daleko, trzeba tych możliwości szukać gdzie indziej np. w domach kultury.

  Jakie szkoły są warte polecenia w Wa-wie: na pewno szkoła im Moraczewskich w Sulejówku (przynajmniej na razie). Dla katolików szkoła w Wilanowie. Pewnie jeszcze jakieś inne też są. Na Facebook'u mamy swoją grupę ED - możesz dołączyć i dopytać się rodziców młodszych dzieci, gdzie są zapisani, do tego na tej stronie, obok zażartych dyskusji na różne tematy (zwłaszcza wychowania - uff... pióra lecą ;) znajdziesz też różne rady, pomysły, informacje o różnych wydarzeniach itd. http://www.facebook.com/groups/121898927825626/

  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję! Na stronę stowarzyszenia trafiłam, do grupy się dodałam :)
  Szkołę w takim razie wybierzemy na miejscu.
  AG

  OdpowiedzUsuń