piątek, 25 lutego 2011

Edukacja domowa nastolatków – Część 4

Dlaczego cieszę się, że uczyłam moje dzieci w domu, gdy były nastolatkami – powody 11 – 13
11. Jest do decydujący czas, jak żaden inny, rozwijania ich relacji z Panem
Przez wiele lat następujący cytat był naszą inspiracją: „Staraj się o wielkie rzeczy dla Boga, spodziewaj się wielkich rzeczy od Boga”. Nawyki ukształtowane w okresie nastoletnim wyznaczają wzór na całe życie.
To jest wspaniały czas, by przyzwyczaić nasze dziecko do praktykowania studiowania Biblii. Napisaliśmy książkę do studiowania Biblii Power in Proverbs (Moc w przypowieściach Salomona), która może pomóc naszym nastolatkom w wykorzystania wewnętrznych przekonań w życiu codziennym, używając konkordancji, badając praktyczne zagadnienia w Księdze Przypowieści Salomona, takie jak finanse, przyjaźń, postawy, używanie języka itd. Również dla naszych gimnazjalistów stworzyłam zbiór fiszek do nauczenia się wersetów Biblijnych na pamięć (Daily Wisdom Flashcards). Są tam przydatne w życiu, praktyczne wersety do rozważenia i nauczenia się. Prowadź swoich nastolatków tak, aby codziennie mieli wartościowy czas studiując Boże Słowo, jako przewodnik tego w jaki sposób mają podejmować codzienne decyzje, w tym tak kluczowym momencie ich życia.
Zastanów się nad zaangażowaniem swoich nastolatków w jakieś projekty dla Pana takie jak: napisanie książki, zaangażowanie w działania misyjne, wzięcie udziału w jakiejś podróży edukacyjnej (nasze dzieci wzięły udział w edukacyjnej podróży do Izraela, prowadzonej przez pastora naszego kościoła. Z grupą dorosłych i nastolatków, z których każdy zabrał ze sobą Biblie, dowiadywali się co się działo w miejscach, które odwiedzali. Po powrocie, dzieci potwierdziły znany fakt, że Biblia już nigdy nie będzie dla nich tym samym czym była. Kiedy teraz ją czytają, w swoich umysłach widzą miejsca, o których opowiada Pismo), udział w projektach, w których będą mogli usłużyć innym, pomoc starszym, spędzanie czasu z dziećmi, siostrzeńcami, bratankami, przyjaciółmi itd. założeniu firmy, zaangażowaniu się w politykę, samokształcenie poprzez płyty CD, DVD, książki, kreatywne szycie kołder, oszczędzanie pieniędzy na przyszłość w czasie, gdy mieszkają z rodzicami i mogą przygotować sobie gniazdo, by założyć własną rodzinę. Itd. Widzisz to!!! Już nigdy w życiu nie będą miały tak wiele wolnego czasu.
W czasie wakacji pozwól swoim nastolatkom popracować w różnych miejscach, aby zobaczyły, co lubią, co im pasuje, w jaką stronę Pan Bóg ich prowadzi. Bardzo często okazuje się, że pozostawiają daleko w tyle tych, którzy poszli na studia nie mając wyraźnego celu w życiu, a znaleźli się na studiach tylko dlatego, że wszyscy to robią. Nie pozwoliłabym moim dzieciom rozpocząć studiów, gdyby najpierw nie miały jasno wytyczonego celu. Być może wystarczyłby kurs internetowy w dziedzinie jaką się interesują.
Moja córka Emmy, chciała zdobyć konkretne umiejętności w grze na pianinie. Raz w tygodniu chodziła na zajęcia pianina prowadzone przez profesora pobliskiej uczelni. Uczyła się tego, co potrzebowała, zamiast zdobywania tytułu, co wiązałoby się z brakiem czasu na muzykę. Skupiła się na tych umiejętnościach, które chciała zdobyć, a teraz jest osobą odpowiedzialną za muzykę w naszym kościele. W okresie, gdy chodziła na te zajęcia, sprzątała domy i oszczędzała pieniądze, zamiast wydawać je na zdobycie tytułu, który nie był jej do niczego potrzebny.
Grace, inna nasza córka, pomaga nam w naszej służbie the Learning Parent, oszczędza pieniądze, studiuje Biblię, czyta książki, spędza czas ze swoimi końmi i innymi zwierzętami, buduje relacje z podobnie myślącymi dziewczętami i kobietami w różnym wieku. Ostatnio zabrała pewne panie jedną w średnim wieku, drugą starszą, na przejażdżkę bryczką zaprzężoną w konie. Spędziły ze sobą wspaniały czas!
12. Okres nastoletni, to najlepszy czas na przygotowanie się do życia – Uważaj, aby nie poświęcić tego co jest najważniejsze dla zdobycia marnych substytutów.
Teraz podam kilka takich substytutów, z powodu których wielu rodziców umieszcza dzieci z powrotem w szkole, aby nie straciły okazji wzięcia udziału w pewnych wydarzeniach.
Sport – Rick wspominał o tym w swoim poprzednim poście na blogu, ale rozważając kształcenie charakteru, poprzez uczciwą pracę, rodzinne współdziałanie, inwestowanie w innych i szanowanie ich. Sport w naszym społeczeństwie stał się bogiem. Wielu ludzi poświęciło duszę swoich dzieci na ołtarzu sportu.
Na naszym DVD Educating for Eternity (Kształcenie dla wieczności), nasz syn Rick, przestrzega rodziców przed fałszywym myśleniem, że są zaangażowani w życie swoich dzieci dlatego, że spędzają godziny wożąc swoje dzieci na treningi i patrząc jak sobie tam radzą. Myślą, że angażują się w życie swojego dziecka, a tak naprawdę spędzają czas z grupą innych dzieci i ich rodzicami. Nie ma tam skoncentrowania się na własnym dziecku, nie ma tam dobrego jakościowo, wspólnego czasu z dzieckiem. Dalej mówi, że jest ogromna różnica między budowaniem bliskich relacji z własnym dzieckiem i uczeniem go jak ma podejmować mądre decyzje, co wymaga bliskiego osobistego czasu, a bieganiem dookoła w czasie ćwiczeń i wydzieraniem się na własne dziecko z miejsca dla kibiców.
Naprawdę istnieją lepsze sposoby!!
  • Studniówka – Jako rodzice musimy ocenić nasze własne wartości. Powinniśmy nauczać biblijnych standardów dotyczących randek, które nie przygotowują do rozwodów. Tylko dlatego, że samo dorastaliśmy chodząc do szkoły publicznej i dobrze bawiliśmy się na balu, nie oznacza, że przyniesie to duchowe korzyści naszym dzieciom.
  • Szkolne debaty – zorganizuj taką debatę razem z inną rodziną lub wewnątrz własnej rodziny. 
  • Teatr – Nasze dzieci zajmują się produkcją sztuk teatralnych. Najmłodsze każdego roku biorą udział w paradzie z okazji Czwartego Lipca. Uczą się piosenek ze śpiewnika Take Your Hat Off When the Flag Goes By (Zdejmij kapelusz, gdy Flaga jest wciągana na maszt). Starsze dzieci oraz te które są już dorosłe, w każde święta Bożego Narodzenia, wystawiają naprawdę dobre przedstawienie nazwane Kolędowanie i zapraszają na nie członków naszej lokalnej społeczności. Niektórzy z naszych gości w ogóle nie chodzą do kościoła, a tutaj mogą usłyszeć prawdziwą historię związaną z tymi świętami.
  • Przez kilkanaście lat nasza rodzina sponsorowała i uczestniczyła śpiewając w koncercie charytatywnym, dzięki temu pomagaliśmy zebrać tysiące dolarów na pomoc cierpiącym rodzinom, które w tym czasie były prześladowane z powodu ewangelii itd.
  • Labolatorium – wykorzystaj kuchnię! Nie potrzebujesz palnika Bunsen’a. Masz kuchenkę. Przyzwyczailiśmy się do tego by nie myśleć, ale robić to co sami robiliśmy, na sposób w jaki nam kiedyś powiedziano, że należy to robić. Jeżeli uważasz, że twoim dzieciom przyniesie korzyść, gdy zobaczą jak robi się sekcję zwłok żaby, to przecież możesz znaleźć film dotyczący tego zagadnienia. Określ to czego potrzebujesz indywidualnie, dla każdego dziecka osobno.
  • Przyjaźńbądź tutaj ostrożny. Biblia naucza nas, że towarzystwo głupców sprawi nam cierpienie. Przypadkowe relacje społeczne mogą być jałowe, a nawet zabójcze. Piękno edukacji domowej polega na tym, że możesz dla swojego dziecka dobrać pobożnych ludzi, którzy będą mieli na nie wpływ, i mogą być to ludzie w KAŻDYM wieku. Zapraszaj starszych, pobożnych ludzi do swojego domu. Nastolatki mogą skorzystać z mądrości jaką daje wiek i nie będą uzależnione od szaleństwa młodości. Nastolatki mogą także rozwinąć w sobie czułość w stosunku do młodszych, pomagając przy maluchach. Uwielbiam patrzeć na bliskość jaką widać między członkami większości rodzin uczących dzieci w domu.
Uważaj na elektroniczne rozrywki. Nawyki formują życie. Ograniczaj czas, jaki twoje dziecko może spędzać grając w gry komputerowe, pisząc na czacie itd. Nie chciałabyś przecież, aby stało się to najważniejsze. Twoje dziecko musi mieć przed sobą prawdziwe zdrowe okazje i wyzwania, aby elektroniczne rozrywki nie były, aż tak atrakcyjne.
Uważaj, by nie narzucać dziecku zbyt wielu dodatkowych aktywności. Naszym celem jest ukształtowanie przygotowanych duchowo sług Bożych, nie chodzi o indywidualistów orientujących się we wszystkim, szukających tylko tego, co zaspokoi ich pragnienia. Przygotuj je do tego, aby to one zaspokajały potrzeby innych.
Bądź kreatywny. Jeśli twoje dziecko potrzebuje nauczyć się czegoś, czego ty nie potrafisz, rozejrzyj się za jakąś alternatywą w stosunku do szkoły publicznej np. Rosetta Stone – posłuży ci do nauki języków, możesz też podeprzeć się rozmowami z osobami z innych krajów itd. Jeżeli chodzi o matematykę to znajdź lekcje na DVD, proste instrukcje wspierają samokształcenie.
13. Boży plan dla nieśmiertelnego Bożego pokolenia
„Mimo, że 80% ewangelicznie wierzących dzieci porzuca wiarę swoich rodziców i ich styl życia, to wśród dzieci uczonych w domu, około 90% planuje kontynuować wizję swoich rodziców i także nauczać swoje dzieci w domu!! To jest wspaniałe!! Dane te pochodzą z badań Brian’a Ray’a www.nheri.org
Zwróć uwagę na potencjał wzrostu bożego nasienia.
Przeciętnie na każdą parę w USA przypada 1,7 dziecka. W przeciętnej rodzinie uczącej w domu jest 3,8 dzieci na rodzinę i Bóg położył na sercu wielu ludziom, to aby pozwolili, by to On planował ich rodzinę. Bóg posługuje się ruchem nauczania domowego (Homeschool Movement), aby doprowadzić do przebudzenia naszego kraju i już teraz jestem tym podekscytowana i chciałabym, aby moja rodzina pełniła aktywną w tym rolę!! Kevin Swanson z Co przeprowadził symulację opartą na aktualnych trendach i odkrył, że jeśli te trendy nie zmienią się, to do 2027 roku, powinniśmy mieć 6 milionów dzieci kształconych w domu, a do 2050, 15 milionów. W tej chwili jest to tylko symulacja, ale zauważ, że potencjał pobożnych rodzin zrealizuje tę wizję w życiu ich potomnych.
Badania Brian’a Ray’a, który zajmował się osobami w wieku 18-25 lat, wykazały, że w całej populacji tych młodych ludzi, w życie polityczne (poza głosowaniem) angażuje się 17%, ale spośród edukowanych w domu aż 70%. To ogromnie dużo!!
Ostatnio badałam życie kaznodziejów z okresu Rewolucji Amerykańskiej. Coś dało im impuls, by walczyć o wolność. Byli przekonani, że opór wobec tyranii, był posłuszeństwem Bogu – uświęconym obowiązekiem wobec potomności i Boga.
Poniżej cytuję wielebnego Samuela West’a z Dortmouth, z ceremonii wybrania go na pastora w 1776 roku.
„Wyzwolenie naszego kraju z rąk naszych ciemiężycieli powinno być dla nas droższe niż nasze własne życie, a także wieczne zbawienie naszych dusz, jest czymś najwyższej wagi – a obowiązek ten jest tak uświęcony, że nie może być z nas zdjęty w imię naszych świeckich przekonań”.
Jesteśmy blisko takiego miejsca, w którym możemy zatracić nasze boże dziedzictwo, naszą pobożną kulturę, ale jest nadzieja dla naszego kraju, ponieważ wy – oddani Panu mężczyźni i kobiety, wychowujecie następne pokolenie przywódców. Nie obawiajmy się i nie kupujmy kłamstw szatana, że nie mamy wystarczających kwalifikacji. Bóg dał nam zadanie do wykonania i On dostarczy nam środków, abyśmy zrealizowali to, co jest najlepsze dla naszych dzieci. Nie ustawaj! To jest takie ekscytujące być częścią Bożego poruszenia w naszych czasach, a ty i twoja rodzina ma prawo brać w tym udział! Chwała Bogu!!


1 komentarz:

  1. ależ się napracowała! Ja nawet jeszcze nie zdążyłam przeczytać wszystkiego a Ty dorzucasz kolejne części... Na szczęście do edukacji nastolatków jeszcze trochę wody u mnie upłynie... :)

    OdpowiedzUsuń